historie
Zahajovat sezónu přespolním během začali kanoisté ještě na staré loděnici, těsně před stěhováním na Kunovskou tabuli, v roce 1974. Stalo se tak tradicí, že v závěru března zamířili do areálu loděnice vyznavači běhání všech věkových kategorií-od nejmenších, kteří se sotva naučili chodit a někdo jim řekl, že bude dobré se zúčastnit až po nejstarší veterány, které by možná někdo od „hazardování“ s životem odrazoval.
Do programu jubilejního 20.ročníku byl zařazen i vložený závod horských kol, o pět let později se součástí Novoveského přespoláku stala kanoistika, a sice v samostatném dopoledním bloku.
Běžecké tratě pořadatelé samozřejmě situovali do blízkého okolí, po asfaltové cestě a okolních stezkách. Klasická „desítka“ začínala startem u loděnice, následoval úsek po asfaltové cestě směrem k lesu, odbočka vlevo, úsek po zadním okraji vodárenské nádrže, na jejím konci odbočka vpravo do lesa a souběžně návrat lesem zpět na asfaltovou cestu, přes letiště do Lázní. Odtud se pokračovalo po lázeňské pěšince pod železniční tratí směrem do vsi a po výběhu na asfaltovou cestu pak doprava, do cíle u loděnice. Poslední léta byly všechny tratě směrovány kolem jezera Kunovská tabule, nejdelší trať byla zkrácena na přibližně 6 kilometrů—jedno větší kolečko podél bližšího břehu vodárenské nádrže a jedno klasické kolečko kolem „Čtverca“ nebo-li Kunovské tabule.
Počty účastníků velmi překvapovaly-někdy mile, někdy nemile, a to hlavně díky počasí. V roce 2004 ozdobili přespolák zahraniční účastníci doslova a do písmene, když z polských Czechovic-Dziedzic zavítala do Ostrožské Nové Vsi solidní kanoistická výprava !
Přestože Novoveský přespolák nepatří k významným závodům, v jeho výsledkových listinách se objevila řada známých osobností-československý reprezentant Klimeš, triatlet a duatlonista Vabroušek, televizní moderátor Severa či polské kajakářky Pajak, Jarczok, držitelky juniorských světových medailí, uherskohradišťské veslařky a další…